آموزش پرورش قارچ

آموزش-پرورش-قارچ-دکمه‌ای

قارچ دکمه‌ای سفید (Agaricus bisporus) در سرتاسر جهان بسیار مشهور است و مهم‌ترین قارچ تجاری در ایران به‌حساب می‌آید. از طرفی این قارچ‌ غذای ایده‌آل برای بیماران، افراد پیر، خانم‌های باردار وکودکان هستند. پرورش قارچ دکمه‌ای نیازمند آموزش و تجربه است. یکی از ابعاد آموزش پرورش قارچ ، شناخت و آگاهی از خود قارچ دکمه‌ای است.

بسیاری از افراد اعم از دانشجویان و پرورش‌دهندگان و علاقه‌مندان پرورش قارچ دکمه‌ای با نحوه پرورش آن بطور کامل آشنا نیستند و با آناتومی قارچ و بسیاری از واژه‌هایی که برای کشت و پرورش آن استفاده می‌شود، نا آشنا هستند.

با هدف افزایش سطح آگاهی این عزیزان مجموعه تخصصی قارچ سارا تصمیم دارد، بطور جامع در مورد نحوه رشد قارچ دکمه‌ای( آگاریکوس بیسپروس)، از درک فرآیند پرورش تا اجرای تکنیک‌های لازم، دانش و مهارت‌های لازم برای رشد موفقیت آمیز این عزیزان در پرورش قارچ در این مقاله بپردازد. چنانچه علاقمند به این موضوع هستید با ما همراه باشید.

 

تماس با کارشناسان مجموعه تخصصی قارچ سارا :

02191308289

09303355099

 

تعریف قارچ دکمه‌ای

قارچ دکمه‌ای (Agaricus bisporus)، به دلیل ارزش تغذیه‌ای و همچنین فواید بالقوه آن برای سلامتی مشهور است. این نوع قارچ معمولا ًبه عنوان قارچ سفید یا قارچ دکمه‌ای شناخته می‌شود، یکی از قارچ‌هایی است که به طور گسترده در سراسر جهان کشت و مصرف می‌شود.

این قارچ جزو قارچ‌های ساپروفیت وازدسته بازیدیومیست‌ها است. قارچ دکمه‌ای با نام لاتین Button Mushrooms نیز شناخته می‌شود. دارای یک ساقه ( Stipe ) است و کلاهک چتری شکل و پهن به نام پیلوس ( Pileus ) را نگه می‌دارد. کلاهک صاف، گوشتی و رنگ آن سفید، کرم یا قهوه‌ای رنگ می‌باشد. قسمتی از این غشا  پس از پاره‌شدن اطراف ساقه را فرا می‌گیرد، که به آن حلقه یا آنالوس ( Annulus ) می‌گویند. در سطح زیرین کلاهک تیغه‌های متعددی وجود دارد، که در دو طرف تیغه‌ها، تعداد بسیار زیادی هاگ تولید می‌شود. تیغه ‌ها در ابتدا صورتی رنگ و با رسیدن هاگ‌ها به رنگ سیاه تا قهوه‌ای تبدیل می‌شوند. هاگ‌ها بسیار ریز و با چشم غیرمسلح هم دیده نمی‌شوند.

 

قارچ-دکمه‌ای

Agaricus bisporus

 

ویژگی‌های قارچ دکمه‌ای (Agaricus bisporus)

این قارچ خوراکی و پرطرفدار چند ویژگی متمایز دارد که آن را به یک قارچ ایده‌آل برای کشت تبدیل می‌کند. این خصوصیات عبارتنداز:

1-کلاهک:

Agaricusbisporus Thecapof گرد، گنبدی شکل و در ابتدا با روکش سفید پوشیده شده است.
همانطورکه بالغ می‌شود، کاسه باز می‌شود و شکلی صاف یا کمی محدب به دست می‌آورد که قطر آن بین4 تا 10 سانتیمتر است.

2- تیغه‌های زیر چتر قارچ:

تیغه‌های چتر Agaricusbisporus در ابتدا صورتی هستند و قارچ‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره در می‌آیند. این تیغه‌ها مسئول تولید اسپور هستند، که به تولید مثل کمک خواهند کرد.

3-ساقه:

Agaricusbisporus Thestemof استوانه‌ای، جامد، سفت و معمولا ًحدود 7 تا 10 سانتی‌متر طول دارد. رنگ آنها سفید و اغلب با پوشش جزئی پوشانده می‌شوند که با رشد قارچ پاره می‌شود.

 

الزامات کشت و پرورش قارچ

پرورش موفق قارچ دکمه‌ای مستلزم رعایت شرایط محیطی خاصی است، که در ادامه به عوامل کلیدی برای رشد و پرورش قارچ دکمه‌ای خواهیم پرداخت.

 

الزامات پرورش قارچ

شرایط برای رشد و پرورش قارچ

1- دما:

Agaricusbisporus در محدوده دمایی بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد رشد می‌کند. حفظ دمای مناسب درطول فرآیند کشت برای رشد و عملکرد بهینه بسیار مهم است.

2-رطوبت در پرورش قارچ:

این گونه قارچ سطح رطوبت را ترجیح می‌دهد، معمولا ًحدود 90-85 ٪ رطوبت کافی برای توسعه کلاهک،تولید اسپور و جلوگیری از کم آبی ضروری است.

3-بستر:

این نوع قارچ خوراکی را می‌توان روی بسترهای مختلفی از جمله کمپوست، کاه و کود کشت کرد. این بسترهاباید از قبل با کمپوست‌کردن و استریل کردن آماده می‌شوند، تا محیطی غنی از مواد مغذی را برای رشد قارچ فراهم کنند.

4-نور:

قارچ دکمه‌ای (Agaricusbisporus ) برخلاف برخی دیگر از گونه‌های قارچ‌ها، نیازی به قرار گرفتن در معرض نور قابل توجهی در طول کشت ندارد. این قارچ‌ها به بهترین شکل در تاریکی کامل رشد می‌کند.

روشهای پرورش قارچ

دو روش اولیه برای کشت و پرورش قارچ دکمه‌ای وجود دارد که عبارتند از:

1- پرورش قارچ در فضاهای داخلی:

این روش شامل پرورش قارچ در محیط‌های کنترل‌ شده است. این امکان را برای کشت در تمام طول سال و سفارشی‌سازی شرایط محیطی برای بهینه‌سازی عملکرد رشد آنها را فراهم می‌کند.

2- کشت و پرورش قارچ در فضای باز:

پرورش قارچ در محیط‌های هوای آزاد، مانند سینی‌های بستر قارچ است. از این روش معمولا ًدر مناطقی با شرایط آب و هوایی مناسب انجام می‌شود و می‌تواند نسبت به پرورش قارچ در فضاهای داخلی به منابع کمتری نیاز داشته باشد.

 

 

برای مشاوره رایگان هر آنچه که باید برای پرورش قارچ دکمه‌ای بدانید همین الان درخواست خود را ثبت کنید!

درخواست مشاوره

 

 

مراحل پرورش قارچ

مراحل-پرورش-قارچ

پرورش قارچ

۱- بهینه‌سازی شرایط پرورش قارچ

برای بهینه‌سازی و فراهم‌کردن شرایط  مناسب برای پرورش قارچ با کیفیت باید به موارد زیر توجه کنید:

 تنظیم دما و رطوبت:

دما برای پرورش قارچ دکمه‌ای باید یبین 65 تا 75 درجه فارنهایت (18 تا 24 درجه سانتیگراد)  و سطح رطوبت در حدود 70-75 درصد باشد.

این شرایط را با استفاده از دماسنج و رطوبت‌سنج حفظ کنید و در صورت نیاز تنظیمات لازم را انجام دهید.

 نوردهی

همانطور که اشاره شد، این قارچ‌ها به نور مستقیم خورشید نیاز ندارند. قرارگرفتن در معرض نور غیر مستقیم یا نور فلورسنت برای رشد آنها کافی
است.

تنظیم جریان هوا

تبادل هوای تازه را به طور منظم برای رشد قارچ‌ها با استفاده از تجهیزات باکیفیت را فراهم کنید. استفاده از سیستم تهویه مناسب به حفظ سطح اکسیژن کمک و  از رشد آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند.

 

***********************************************

پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله *اهمیت استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات با کیفیت در پرورش قارچ * را مطالعه کنید.

***********************************************

2- مدیریت رشد

مواردی که برای کنترل و مدیریت پرورش قارچ باید رعایت کنید عبارتند از:

آبیاری در پرورش قارچ :

سطح رطوبت مناسب را در محیط رشد با آبیاری منظم حفظ کرده و از اشباع بیش از حد بستر اجتناب کنید. زیرا می‌تواند منجر به
رشدباکتری‌ها شود.

کنترل آفات و بیمار‌ی‌ها:

طبقات را برای هر گونه نشانه آفت کنترل کنید.

بیماری‌ها و مشکلات رایج شامل مگس‌ها، کنه‌ها یا بیماری‌های قارچی است. اقدامات مناسب برای کنترل و پیشگیری از این مشکلات از حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها استفاده کنید.

3- برداشت قارچ

مشاهده:

همانطور که قارچ‌ها رشد می‌کنند، رشد آنها را مشاهده کنید. آنها در ابتدا سرسنجاقی یا پین هستند و به تدریج به قارچ‌های بزرگ تبدیل می‌شوند.

برداشت:

زمانی که قارچ‌ها به اندازه دلخواه خود می‌رسند، مثلا به اندازه یک تخم‌مرغ درشت قارچ‌ها را برداشت کنید. ساقه‌ها را با دقت برش دهید یا در نزدیکی پایه بچرخانید و آنها رابرداشت کنید. از آسیب‌رساندن به قارچ‌ها خودداری کنید و پایه‌های باقی‌مانده از قارچ را روی بستر رها نکنید.

مراقبت پس از برداشت:

پس از برداشت، بقایای قارچ باقیمانده را از آن جدا کنید. ظروف و شرایط رشد را برای فلاش بعدی آماده کنید.

 

زمان-برداشت-قارچ

برداشت قارچ دکمه‌ای

زمان برداشت قارچ

زمان مناسب برای تضمین طعم و کیفیت مطلوب بسیار مهم است.  معمولا ًقارچ‌ها زمانی آماده برداشت هستند، که کلاهک کاملا ً بسته و بازار پسند باشند. نگهداری دقیق و مناسب پس از برداشت برای طولانی مدت ماندگاری و حفظ تازگی قارچ‌ها بسیار ضروری است. با شوکدهی قارچ بلافاصله بعداز برداشت در دمای 2 درجه بالای صفر به مدت 12 ساعت ماندگاری آن تا ده روز بالا می‌رود.

سخن پایانی:

امیدواریم راهنمای گام به گام رشد و پرورش قارچ دکمه‌ای(آگاریکوسبیروس) را بخوبی یادگرفته باشید .با پیروی از این دستورالعمل‌ها، می‌توانید به کشت قارچ‌های سفید خود ادامه دهید و یک کسب‌وکار ایده‌آلی را برای خود و خانواده فراهم کنید.

پیشنهاد مجموعه تخصصی قارچ سارا به شما عزیزان اینست که همواره دانش خود را گسترش دهید،  از تجارب متخصصین صنعت قارچ استفاده کنید و در نهایت از دسترنج خوشمزه خود لذت ببرید!

 

برای خرید تجهیزات لازم  شما می‌توانید با کارشناسان قارچ سارا در ارتباط باشید. کارشناسان ما در صورت موجودبودن وسایل موردنظر در فروشگاه قارچ سارا، شما را برای خرید از سایت راهنمایی می‌کنند. در صورت عدم موجودی وسیله، منبع مورد اعتمادی را برای خرید تجهیزات به شما معرفی خواهند کرد.

مجموعه قارچ سارا مفتخر است، بعنوان یکی از نمایندگی‌های معتبر با یش از 16 سال سابقه در زمینه آموزش پرورش قارچ، مشاوره ساخت، تجهیز سالن، فروش وسایل و مواد اولیه تولید و پرورش قارچ همراه با مشتریان عزیز خود قدم به قدم همگام باشد و خدمات شایسته‌ و در خور آنها ارائه دهد.

همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام قارچ سارا مراجعه و یا به کانال تلگرام نقطعه شروع سارا نظری بپیوندید و از آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم بهره‌مند شوید.

قارچ شاپ آنلاین

 

تماس با کارشناسان مجموعه تخصصی قارچ سارا :

02191308289

09303355099

 

برای مشاهده محصولات و دیدن کردن از فروشگاه، روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت مشاوره رایگان خرید لوازم پرورش قارچ

محصولات فروشگاه ما

جدیدترین مطالب آموزشی ما
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش پرورش قارچ در منزل
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟